آشنایی با طوفان فکری آنلاین و ویژگی های اون

مدیران خیلی وجود دارن که همه یا کمه کم بخشی از تیم شون رو باید به طور مجازی و از راه دور مدیریت کنن. اعضای این تیما ممکنه فقط دو سه روز در هفته حضور فیزیکی در شرکت داشته باشن و یا اینکه از راه دور کار کنن. ممکنه ساکن شهرهای دوردست باشن، در کشوری دیگر زندگی کنن یا حتی منطقه زمانی شون با محل قرارگرفتن شرکت فرق داشته باشه.

چه جوری می شه با اینجور تیمی جلسات طوفان فکری مفید و پربازده برگزار کرد؟ این سوالیه که مدیران تیمای مجازی به پاسخش نیاز مبرمی دارن. همین موضوعه که باعث شده معنی طوفان فکری آنلاین، توجه خیلی رو به خود جذب کنه.

امتیازات و مشکلات وسایل آنلاین

طوفان فکری آنلاین می تونه از طوفان فکری رودررو هم بهتر جواب بده. نتایج یک تحقیق علمی که در این مورد انجام شده بود نشون داد که تیمایی که از روشای آنلاین واسه طوفان فکری استفاده می کردن، ایده های خاص تر، قوی تر و با کیفیت تری داشتن تا اونایی که روش عادی طوفان فکری رو به کار می بستند.

یک تحقیق دیگر هم به این نتیجه رسید که طوفان فکری آنلاین باعث می شه اعضای گروه احساس برابری بیشتری کنن و رضایت بیشتری داشته باشن.

یکی از مهم ترین امتیازای طوفان فکری آنلاین، کمکیه که به افراد خجالتی تیم می کنه. این دسته از اعضای تیم که اعتمادبه نفس شون خیلی بالا نیس، می تونن در طوفان فکری آنلاین آسون تر مشارکت داشته باشن و بی اینکه از طرف همکاران لجوج و یک دنده احساس فشار کنن، ایده بزنن و پیشنهاد بدن. بعضی وسایل طوفان فکری آنلاین هم باعث می شن ایدها ناشناس باقی بمونن و همین درمیان گذاشتن، ارائه ایده های عجیب و دور از ذهن رو واسه افراد آسون می کنه. به کمک بعضی از وسیله ها، دیگر لازم نیس کسی جلسه رو رهبری کنه یا از ایدها یادداشت برداره.

اگه درست و حسابی از طوفان فکری آنلاین استفاده شه، این روش می تونه باعث جمع آوری ایده های خلاق و دور از ذهن شه، افراد خجالتی رو در بحث دخالت بده و به طور خودکار همه ایدها رو در یک جا ثبت کنه.

اما مثل تموم روشای اینترنتی، وسایل طوفان فکری آنلاین هم نیازمند اینترنت تقریبا خوب هستن. قطع شدن همیشگی اینترنت و سرعت کم ممکنه مانع شرکت افراد در جلسه شه.

ممکنه افراد تیم واسه استفاده از این وسیله ها نیاز به آموزش و نظارت داشته باشن؛ به ویژه اگه برنامه مورد استفاده واسه شون جدید باشه. واسه حل مسائل این چنینی، قبل از شروع جلسه، زمانی رو به توضیح دادن نحوه ی استفاده از وسیله ها اختصاص بدین. می تونین از یکی از همکاران وارد به علوم کامپیوتر بخواهید تا واسه حل مشکلات احتمالی اونجا حضور داشته باشه.

وسایل طوفان فکری آنلاین

وسایل زیادی واسه طوفان فکری وجود دارن که هم آسون باشن و هم مفید. پیشنهادهایی که در زیر آورده ایم رو تست کنین تا بتونین برنامه ای پیدا کنین که به درد تیم خودتون بخورد.

  • گوگل درایو (Google Drive)

یک فایل وُرد یا اکسل در گوگل درایو بسازید و یا یک فایل آماده رو آپلود کنین. به تموم اعضای تیم دسترسی ویرایش این فایل رو بدین و از همه بخواهید ایده هاشون رو در اون وارد کنن. خوبی استفاده از گوگل درایو اینه که لازم نیس همه با هم آنلاین باشن. می شه یک جلسه ی طوفان فکری رو واسه چند روز ادامه داد. اعضا می تونن همیشه ایده های جدیدشان رو اضافه کنن و کسائی که در منطقه زمانی متفاوتی زندگی می کنن هم به مشکل نمی خورند.

  • مسنجرها و نرم افزارهای چت

اگه تموم اعضای تیم تون بتونن با هم آنلاین شن، از مسنجرهایی مثل تلگرام، واتس آپ یا اسکایپ هم می شه واسه طوفان فکری استفاده کرد. یک چت گروهی بسازید و در ساعت شروع جلسه، همه اعضای تیم رو به ان اضافه کنین. به همین سادگی!

  • پایگاه های ذخیره ابری (Cloud-Based)

پایگاه های ذخیره ابری، سایتا و برنامه هایی هستن که اطلاعات مورد نظر شما رو روی سرور خود ذخیره می کنن و شما می تونین به شکل آنلاین به اونا دسترسی داشته باشین و به هرکی که خواستین هم اجازه دسترسی به فایل هاتون رو بدین. شرکتایی که کارمندان از راه دور دارن، معمولا از این پایگاه ها واسه مدیریت تیم استفاده می کنن. وجهه مثبت این روش اینه که خیلی از این پایگاه ها خودشون قالبا و وسایل آماده درون خود دارن که واسه ایده یابی و خلاصه کردن بحثا به شما کمک می کنه. از پایگاه های ذخیره ابری خوب می شه به استورم بورد(Stormboard)، اسلک (Slack) و دراپ باکس (Dropbox) اشاره کرد.

شکست دادن مشکل فوران اطلاعات

در مفید بودن طوفان فکری آنلاین شکی نیس، اما پژوهشی نشون داده که استفاده از این روش می تونه به فوران اطلاعات هم برسه. اعضای تیم ممکنه از سیل انبوه اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می شه کلافه شن، نتونن از ایده های بقیه خوب واسه پیدا کردن راه حلای جدید استفاده کنن، از روند سریع بحث گیج شن و خلاصه نتونن کارشون رو درست بکنن؛ مشکل فوران اطلاعات به ویژه زمانی اتفاق میفته که تیم بزرگ باشه و یا اعضای یک دنده و خودرای در اون زیاد باشن.

یک راه واسه حل این مسئله اینه که کاری کنیم سرعت رسیدن اطلاعات به اعضا کمی پایین بیاد. این کار باعث می شه هرکی واسه هضم اطلاعات دریافت شده وقت بیش تری در اختیار داشته باشه و بتونه واسه ایده زدن به کمک این اطلاعات جدید، وقت کافی بزاره. ابزارهایی مثل گوگل درایو اینجا مفید واقع می شن؛ چون که کاربران می تونن هر کدوم هرچقدر وقت لازم دارن بذارن و بعد اطلاعات جدیدتر رو مشاهده کنن. یک راه دیگر هم اینه که یک نفر نقش آسون کننده رو اجرا کرده و سرعت بحثا رو کنترل کنه.

]]>

 

Related articles

برای خرید شیشه آلات آزمایشگاهی مورد نیاز به چه نکاتی باید دقت کرد؟

شیشه آلات آزمایشگاهی   برای خرید شیشه آلات آزمایشگاهی مورد نیاز به چه نکاتی باید دقت کرد؟ به مواردی از آنها در مطلب زیر اشاره می کنیم :  مقاومت شیمیایی و حرارتی و شفافیت خوب، باعث شده که تقریبا تمام ظروف آزمایشگاهی مدرن از شیشه بروسیلیکات (پیرکس) استفاده شود. شیشه بروسیلیکات با ترکیب کردن و […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *