11 ساحل زیبای ایران که زیباییشان هوش از سر می برد!!!

معرفی زیباترین سواحل ایران

شاید به گمان عده‌ی بسیاری، سواحل ایران چندان زیبا و دلربا نباشند و به جز شن و صخره و خاک، چیز تازه‌ای برای ارائه در چنته نداشته باشند. اما کیلومترها ساحل در ایران وجود دارد و احتمالا بسیاری از آن‌ها هنوز نه دیده‌اید، نه درباره‌شان چیزی شنیده‌اید. هدف ما در این مقاله درست همین است؛ می‌خواهیم شما را با بهترین سواحل ایران را که شاید تا به حال به گوشتان نخورده باشد، آشنا کنیم.

1. ساحل مرجان (جزیرۀ کیش)

ساحل مرجان از محبوب‌ترین سواحل کیش است. ساحلی که همیشه‌ی خدا شلوغ است و گردشگر و مسافر از گوشه گوشه‌ی ایران در آن پیدا می‌شود. نمی‌توان دمی را دید که این ساحل خلوت باشد، یا کسی در آن نباشد. همین محبوبیت بی‌حد و حصر است که این ساحل را در صدر فهرست زیباترین سواحل ایران قرار داده. اما محبوبیت فقط یک بخش از ماجراست. مهم‌تر از هر چیز دیگر این است که از تفریحات ساحل مرجان کیش نباید غافل شد؛ برترین تفریحات آبی ایران را می‌توان در همین ساحل پیدا کرد و از تجربه‌ی تک‌تک‌شان کمال لذت را برد.

ساحل مرجان
ساحل مرجان

این ساحل هم یک ساحل شنی است؛ لذت گرمای آفتاب و قدم بر ساحل شنی، بی‌شک یکی از لذت‌های بهشتی است. به علاوه، ساحل مرجان یک ساحل صخره‌ای هم هست و تماشای اشکال مختلفی که سنگ و صخره در طی سالیان دراز به خود گرفته‌اند، برای ساعت‌ها موجب سرگرمی‌تان خواهد شد. و البته بالاتر و دوست‌داشتنی‌ترین ویژگی این ساحل که آن را از باقی سواحل متمایز کرده، مرجانی بودن آن است. آب این ساحل به سان بلور است، می‌درخشد و زندگی و حیات بطن خودش را پیش رویتان می‌گذارد.

و در آخر، تعریف از امکانات و ویژگی‌های رفاهی این ساحل هم خالی از لطف نخواهد بود. این ساحل به طور ویژه‌ای برای گذران یک روز در کنار خانواده و در کانون گرم خانواده طراحی شده است. پیست دوچرخه و اسکیت و آلاچیق‌های متعدد و باربیکیو و ده‌ها امکانات رفاهی دیگری که در آن وجود دارد، آن را به یکی از برترین سواحل ایران بدل کرده است.

2. ساحل کلبۀ هور (جزیرۀ کیش)

دماغه‌ای کوچک در غربی‌ترین قسمت جزیره‌ی کیش، که روزهای دور، با نام ساحل کلبه‌ی هور شناخته می‌شده‌ است. اگر به دنبال غواصی هستید و دوست دارید با آبزیان و حیات زیر آب هر چه بیشتر آنشا شوید و با آن ارتباط برقرار کنید، اسن ساحل بهشت شما خواهد بود. ساحلی صخره‌ای که نمای غروب خورشید در آن دل هر بیننده‌ای را می‌رباید و بیش از پیش، عاشق و دلداده‌ی کیش می‌کند.

ساحل کلبۀ هور
ساحل کلبۀ هور

یکی از ویژگی‌های معجزه‌آسای این ساحل که آن را عضو فهرست زیباترین سواحل ایران کرده است، می‌توان به فوران امواج نیلگون آب، از میان صخره‌ها و سنگ‌های اطراف آن اشاره کرد؛ این پدیده‌ی شگرف را به خصوص در روزهای بادآلود و طوفانی بیشتر می‌توان شاهد بود. به علاوه، یک غار کوچک پنج متری هم در کرانه‌ی جنوبی آن شاهد خواهید بود که دیدن آن نیز خالی از لطف نخواهد بود.

3. ساحل زیتون (جزیرۀ قشم)

ساحل زیتون بهترین ساحلی است که می‌توان در جزیره‌ی قشم پیدا کرد. محبوب و مشهور و پرطرفدار. نمی‌شود کسی به قشم رفته باشد، اما سری به این ساحل نزده باشد، یا حداقل اصلا اسم آن را نشنیده باشد. نه. این ساحل آنقدر شهره است که امکان ندارد کسی آن نشناسد. ساحل زیتون قشم، ساحلی است زیبا، با فضایی سرسبز و چشم‌نواز، که نقطه‌ی طلایی سه رنگ سبز و آبی و طلایی به حساب می‌آید.

ساحل زیتون قشم
ساحل زیتون قشم

پارکی که در این ساحل وجود دارد، مکانی است مناسب برای اطراق خانوادگی، با امکانات رفاهی بی‌نظیرش، دل هر مسافر و گردشگری را می‌برد. زمین فوتسال، بسکتبال و والیبال، اسکیت و دوچرخه‌سواری، فقط گوشه‌ی کوچکی از آن است. به علاوه این ساحل در نزدیکی مرکز شهر هم هست، رستوران‌ها و کافه‌های اطرافش هم ارزش یک بار بازدید را دارند. همه‌ی این ویژگی‌ها در کنار هم، این ساحل را در فهرست بهترین سواحل ایران قرار داده است.

4. ساحل لاکپشت‌ها (جزیرۀ قشم)

سواحل نه تنها نقطه‌ی طلاقی آبی نیلگون دریا و سواحی طلایی هستند، بلکه ممکن است بعضی از اوقات، از این حد فراتر رفته و به صحنه‌ای بس شگرف‌تر از معجزات طبیعت بدل شوند. درست مثل همین ساحل لاکپشت‌ها، سواحل می‌توانند نقطه‌ای باشند که زندگی و حیات را در آن شاهد بود و بقای نسل مادر طیبعت را دید و آن را پاس داشت و هر روز خدا را شاکر بود از اینکه جان در بدن هست و نفس در سینه.

ساحل لاک پشت ها قشم
ساحل لاک پشت ها قشم

ساحل لاکپشت‌های جزیره‌ی قشم، یکی از شگفت‌انگیزترین و دل‌انگیزترین سواحل ایران است که می‌توان از اواسط اسفند تا اواسط اردیبهشت، در آن شاهد تخم‌گذاری تعداد بسیار زیادی از لاکپشت‌ها بود و حیات و بقای آنان را نظاره‌گر بود. این ساحل از برترین سواحل ایران است که هر ساله گردشگران زیادی فقط برای دیدن همین مناظر، به قشم سفر می‌کنند.

5. ساحل گیسوم (استان گیلان)

ساحل و جنگل، دو جز لاینفک شمال است. جنگل سبز زمردین شمال چشم را نوازش می‌دهد، سواحل نقره فام و دریای نیلگونش روح را. اما وای به روزی که این دو با هم یکی شوند؛ آن وقت دیگر نباید گفت ساحل، نباید گفت جنگل، بلکه باید گفت بهشت برین! ساحل گیسوم گیلان نیز همین است، بدون هیچ حرفی در پس و در پیش، این ساحل از زیباترین سواحل ایران است.

ساحل گیسوم
ساحل گیسوم

ساحل و جنگل گیسوم، از دیدنی‌ترین مناطق گیلان هستند و نامشان را از روستایی که در همام حوالی است به ارث برده‌اند. جنگل گیسوم خودش یک دنیاست، ساحل دنیایی دیگر. در جنگل آن می‌توان امکانات فراوانی را برای گرشگران یافت، پارکسنگ و رستوران و اتاق اجاره‌ای و بازارچه‌های سنتی، فقط بخش کوچکی از آن است. در ساحل هم می‌توان پاراسل، پاراگلایدر، موتور چهارچرخ، اسب‌سواری و چندین تفریح دیگر را پیدا کنید و کیف دنیا و آخرت را ببرید.

6. ساحل چمخاله (استان گیلان)

شهر چمخاله، خودش به خودی خود بسیار زیبا، بدیع و چشم‌نواز است، حال ساحلش قلب و نگین انگشتری آن محسوب می‌شود، طوری که شاید تمام زیبایی و محبوبیت آن، درست در سواحلش متمرکز و نهفته باشد. این ساحل هم از زیباترین سواحل ایران است و آوازه‌اش در بین تمامی مسافران و گردشگران پیجیده. منطقه‌ای توریستی که هر قشری را شیفته و دلداده‌ی خود می‌کند.

ساحل چمخاله
ساحل چمخاله

به علاوه این شهر فقط به ساحلش نیست، چمخاله به ونیز ایران مشهور است و تالاب‌های متعدد و رودهای بسیاری از میان شهر عبور کرده‌اند، ویلاهای رنگارنگ و لوکس زیادی هم با منظره‌ی کوه زمردین لیلا کوه وجود دارد و باعث می‌شود تا ساحل چمخاله و البته کل شهر، بیشتر از هر جای دیگری محبوب و مشهور شوند.

7. ساحل صدف (شهرستان آستارا)

یکی از منحصر به فردترین و بکرترین سواحل شمالی ایران، که در شهرستان آستارا واقع شده است. ساحل صدف همانطور که از نامش بر می‌آید، پر از صدف، با اشکال و اندازه‌ها و رنگ‌های گوناگون، که تحفه‌ای هستند از دریا و در طول سالیان بسیار، در کرانه و سواحل جای خوش کرده‌اند.

این ساحل علاوه زیبایی‌های طبیعی و موهبت‌های خدادادی، مکانی بسیار مناسب برای گردشگری و تفریح هم به حساب می‌آید. آلاچیق و استراحتگاه و فروشگاه و بوفه و کافه و رستوران، تفریحات آبی و پلاژ مخصوص، تنها گوشه‌ای از ویژگی‌های این ساحل است. به علاوه این ساحل، مسافت چندانی هم با بازار معروف آستارا ندارد. همه‌ی این نکات را که کنار هم بگذاریم، بدون شک به این نتیجه می‌رسیم که این ساحل از برترین سواحل ایران می‌باشد.

ساحل صدف آستارا
ساحل صدف آستارا

8. ساحل ری‌شهر (استان بوشهر)

این ساحل قبل از آنکه در زمره‌ی یک مکان برای طبیعت‌گردی و لذت از موهبت‌های الهی برشمرده شود، یک مکان تاریخی است. آن هم با تاریخی پرقدمت و بسیار دراز که شاید سر رشته‌اش به هزاره‌ی سوم پیش از میلاد بازگردد. زمانی که عیلامی‌ها در عصر طلایی خود در این سواحل و مناطق حکم‌ می‌راندند. دوره‌ی دوم طلایی این ساحل، به زمان ساسانیان و اردشیر بابکان باز می‎گردد، زمانی که این شهر یکی از مراکز مهم علمی و ادبی دوران بوده و حکما و علمای بسیاری را در خود جای داده.

اما امروزه، از آن همه شکوه و آثار و ساختمان‌های سر گردون سای، فقط خرابه‌ای باقی مانده و ساحلی که هر روزه میزبان هزاران مسافر و گردشگر است. طوری که اگر در شهر بوشهر بپرسی بهترین سواحل ایران کدام است، با غیرت و تعصب، به ساحل ری‌شهر اشاره خواهد کرد.

ساحل ریشهر
ساحل ریشهر

9. ساحل سرخ (جزیرۀ هرمز)

ساحلی بس شگفت‌انگیز که هر گردشگردی را انگشت به دهان وا می‌گذارد. ساحلی با خاک و آب قرمز رنگ در جزیره‌ی هرمز، که گویا اصلا به این جهان تعلق ندارند و انگار دروازه‌ای هستند به دنیایی دیگر. آری، ساحل سرخ، همانطور که از نامش پیداست، خاک و شنی یه رنگ سرخ دارد و هر ساله همین رتگ‌های بدیع، گردشگران و مسافران زیادی را به خود جذب می‌کند.

این خاک اما، ارزشمند است و بسیار می‌ازرد. دلیلش هم وجود مقادیر بالای اکسید آهن است. البته از کاربردهای فراوان آن نیز نباید غافل شد، در ساخت و ساز و کوزه‌گری و سفالگری، این خاک نور چشم سازندگان است و شگفت‌تر آنکه، نه تنها در صنعت، بلکه در مطبخ نیز از این خاک استفاده می‌شود! گویند که این خاک سرخ خوردنی است و البته زنان و آشپزان این جزیره، همگی از این خاک سرخ، به عنوان ادویه‌ای در غذا استفاده می‌کنند و اعتقاد دارند باعث طعم خوش آن خواهد شد. همین رنگ سرخ به خودی خود کافی است، تا این ساحل به یکی از زیباترین سواحل ایران بدل شود.

ساحل سرخ
ساحل سرخ

10. ساحل هنگام (جزیرۀ هنگام)

هنگام، جزیره‌ای است کوچک در جنوب جزیره‌ی قشم. جزیره‌ای است خلوت و آرام و بکر، که بهترین مکان برای استراحت و تن‌آسایی برشمرده می‌شود. جزیره‌ای است با سواحل بی‌نظیر و بی‌همتا، که اگر چهل سال هم بگردید، نمونه‌اش را پیدا نخواهید کرد. در هنگام فقط یک ساحل شناخته شده نیست، بلکه تمامی سواحل آن از اهمیت و محبوبیت خاصی در بین گردشگران و مسافران برخوردارند.

از معجزه‌آساترین سواحل هنگام، ساحل نقره‌ای و ساحل درخشان آن هستند. ساحل نقره‌ای هنگام، درست مثل نامش، شن‌هایی به رنگ نقره‌ای دارد که همواره با تابش نور، درخشش چشم‌گیری را ایجاد می‌کند. ساحل درخشان هم از دیگر ساحل‌های بی‌مانند هنگام است که به هنگام شب، به طرز معجزه‌آسایی شروع به درخشیدن می‌کند. گفته می‌شود که دلیل این رنگ درخشان، بخاطر وجود فیتوپلانکتون‌ها در قسمتی از آب امواج است. بعد از دیدن این ساحل، خودتان به خوبی پی خواهید برد که این ساحل، از بهترین سواحل ایران است.

ساحل نقره ای جزیره هنگام
ساحل نقره ای جزیره هنگام

11. ساحل بریس (بندر چابهار)

این ساحل از زیبایی و شگفتی چیزی کم ندارد، اگر از دیگر سواحل نامبرده شده در این فهرست بیشتر نباشد، کمتر هم نیست. ساحل بندر هریس، درست در کنار روستایی با هم نام واقع شده است و صدها سال است که با غرور و گردن فرازی، در بارگاهش جای خوش کرده و افق طلایی را نظاره می‌کند. حال در این چند سال اخیر هم از تنهایی ملول گشته و جامه‌ی میزبانی از گردشگران و مسافران را به تن کرده، تا شگفتی‌ها و برتری‌هایش را به کبر، به رخ همگان بکشاند و خودش را در فهرستی چنین، به عنوان یکی از زیباترین سواحل ایران، بگنجاند.

این ساحل در 60 کیلومتری جنوب شرق چابهار و در کنار روستایی به همین نام، قرار دارد. ساحل بریس، تلفیقی است از شن و صخره، با چاشنی سبز طبیعت، که تبدیل به مامنگاهی برای پرندگان دریایی شده است. می‌توان در امتداد ساحل قدم زد و جریان زندگی را شاهد بود و صیادانی را که برای معاش به صیادی مشغولند را نظاره‌گر بود. به علاوه از باقی دیدنی‌های چابهار، همچون جزیره شیطان و گِل فشان هم نباید غافل شد.

ساحل بریس
ساحل بریس

کلام واپسین…

ایران، با وجود کیلومترها خط ساحلی که شمارشان از محدوده‌ی توانایی خارج است، یکی از بهترین مناطقی است که می‌توان این معجزه‌ی طبیعت را در آن شاهد بود. سواحلی که شاید در حقشان کم لطفی شده و آن چنان که باید و شاید به چشم نیامده‌اند. اما این وظیفه‌ی خطیر را ما به عهده گرفتیم و در راستای پاسداشت این زیبایی‌ها و کمالات، زیباترین سواحل ایران را به شما معرفی کردیم.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *