گردشگری مذهبی

عزت ابراهیم الدوری در این پیام تلویزیونی ـ که شماری از نیرو‌ها و هوادارانش پشت سرش ایستاده بودند ـ از «ملک عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود»، پادشاه عربستان سعودی، تمجید کرد و گفت: ملک عبدالله برادر ماست. او یک رهبر عرب قدرتمند و شجاع است. در اینجا جا دارد که از علمای سعودی (مفتی‌های تکفیری عربستان) تشکر کنم که برای حمایت از مقاومت عراق، فتواهایی صادر کردند. گفتنی است، از محل پنهان شدن «عزت الدوری» اطلاعات دقیقی در دست نیست. این در حالی است که پیش از این، در اخبار گوناگون گفته شد که یا در یمن یا جنوب سوریه و یا مناطقی در شمال عراق ـ که هم‌مرز با سوریه است ـ پنهان شده، ولی پس از انتشار این پیام تلویزیونی، برخی کار‌شناسان مسائل سیاسی جهان عرب گفته‌اند: شاید وی پس از سقوط رژیم سابق عراق، از سمت جنوب غرب عراق به عربستان گریخته و اکنون که رقابت عربستان و ایران در منطقه افزایش یافته، سعودی‌ها بر وی فشار آورده‌اند تا این پیام تلویزیونی ضد ایرانی را منتشر کند؛ در واقع سعودی از وی به عنوان یک برگ برنده علیه جمهوری اسلامی ایران بهره برده است.
مسأله زیارت عتبات عالیات و تأمین امنیت زوار ایرانی
پس از صنعت نفت، گردشگری مهمترین بخش اقتصاد عراق است. در سال‌های اخیر گردشگری مذهبی به ستون فقرات صنعت گردشگری کشور عراق تبدیل شده است. زائران ایرانی مهمترین عنصر تجارت گردشگری دینی در عراق را تشکیل میدهند. هر ساله حدود 700 تا 800 هزار عراقی به ایران سفر می‌کنند و از ایران نیز یک‌ونیم میلیون نفر در قالب سازمان حج و زیارت به عتبات عالیات مشرف می شوند.
نخست وزیر عراق در باره سفرهای زیارتی از ایران به عراق تاکید کرد : امروز با تقویت ثبات و بهبود امنیت در عراق، روز به روز شرایط بهتری را برای زایران فراهم می کنیم و از جمله توانسته ایم اقدامات خوبی برای سرعت بخشیدن به صدور ویزا برای زایران ایرانی انجام دهیم. وی گفت: در گذشته مشکلات و قصورهای زیادی در خدمات دهی به زایران ایرانی و زایران دیگر کشورها داشتیم که البته این مشکلات ناشی از شرایط نامناسب عراق در سال های گذشته بود. وی ایجاد هتل ها، اماکن رفاهی و فرودگاهی جدید در عراق را از جمله اقدامات جدید این کشور برای زایران عتبات عالیات توصیف کرد.
رئیس ستاد بازسازی «عتبات عالیات» استان خراسان رضویجعفر دهنوی ٬ گفته یکی از پروژه‌های در دست اجرای این ستاد در نجف٬ ساخت صحن حضرت فاطمه در آرامگاه امام اول شیعیان با بودجه‌ای بالغ بر ۷۵۰ میلیارد تومان است.
وی افزوده که این طرح قرار است طی پنج‌ سال و در زیربنایی به مساحت ۲۰۰ هزار متر مربع اجرا شود.
دهنوی همچنین از اجرای پروژه‌ طلا‌کاری گنبد «حرمین عسگرین» و ساخت رواق‌های اطراف آرامگاه این دو امام شیعه با هزینه‌ای بالغ بر هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خبر داده است.
«طبقاتی کردن بین‌الحرمین» ساخت «مجتمع خدماتی سید‌الشهداء» و احداث بیمارستان ۱۲۰ تختخوابی «امام زین‌العابدین» از دیگر پروژه‌های در دست اجرای این ستاد است.
رئیس ستاد بازساری «عتبات عالیات» همچنین از احداث مجتمع اسکان حضرت فاطمه در کربلا و توسعه قسمت «باب المراد» آرامگاه امام هفتم شیعیان به عنوان دیگر‌ پروژه‌های در دست اجرا نام برده است. حسن پلارک رئیس ستاد بازسازی «عتبات عالیات» اعلام کرد در حال حاضر بیش از ۵۴ پروژه بازسازی و نوسازی اماکن «متبرکه» و آرامگاه امامان شیعه در عراق در دستور کار این ستاد قرار دارد.
آقای پلارک روز شنبه (۱۸‌آذر) به ایرنا گفته ساخت ضریح «حضرت مسلم، «ابراهیم مجاب»، «حبیب ابن‌مظاهر» و «امامین کاظمین» در استان‌های تهران، قزوین، البرز و قم از برنامه‌های آتی این ستاد است.
وی از دیگر پروژه‌های بزرگ این ستاد را توسعه «صحن حرم امام اول شیعیان در نجف» اعلام کرده و گفته این پروژه از سال گذشته آغاز شده و پنج سال به طور خواهد انجامید.
رئیس ستاد بازسازی «عتبات عالیات» افزوده بودجه این پروژه از محل نذورات و کمک‌های مردمی تامین می‌شود و در حال حاضر این ستاد با کمبود اعتبار مواجه است.
جعفر دهنوی رئیس ستاد بازسازی «عتبات عالیات» استان خراسان رضوی نیز چهارم آبان ماه هزینه توسعه صحن حرم امام اول شیعیان را رقمی معادل ۷۵۰ میلیارد تومان اعلام کرده بود.
دهنوی همچنین از اجرای پروژه‌ طلا‌کاری گنبد «حرمین عسگرین» و ساخت رواق‌های اطراف آرامگاه این دو امام شیعه با هزینه‌ای بالغ بر هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خبر داده بود.
«طبقاتی کردن بین‌الحرمین» ساخت «مجتمع خدماتی سید‌الشهداء» و احداث بیمارستان ۱۲۰ تخت‌خوابی «امام زین‌العابدین» از دیگر پروژه‌های در دست اجرای این ستاد اعلام شده است.
۱۷ مهرماه نیز محمود پارچه‌باف٬ مدیر پروژه ساخت «ضریح» امام سوم شیعیان اعلام کرده بود هزینه ساخت این «ضریح» بیش از ۱۴ میلیارد تومان بوده است.
فعالیت این پروژه‌ها در شرایطی که وضعیت اقتصادی مردم ایران در شرایط وخیمی قرار دارد و بسیاری از ساخت و سازهای عمرانی در ایران متوقف شده٬ همچنان ادامه دارد.
دیوان اوقاف شیعیان عراق در قراردادی توسعه حرم مطهر حضرت علی(ع) را به شرکت ایرانی کوثر واگذار کرد.
به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، فراس الکرباسی، مسوول روابط عمومی دیوان اوقاف شیعیان در نجف اشرف، گفت که طبق این قرارداد شرکت ایرانی کوثر متعهد به ساخت صحن مطهر حضرت فاطمه زهرا (س) شده است .

]]>

 

Related articles