دانلود پایان نامه

سیستم های تشخیص و ردیابی حریق
سیستم های خودکار اطفای حریق و مدیریت دود
سایر سیستم های فعال ایمنی حریق شامل نورپردازی اضطراری، سیستم های ارتباطی.
مهمترین مسئله در هنگام بروز حریق تشخیص به موقع آن است. تشخیص به موقع سبب می شود که بتوان آن را در مراحل اولیه خاموش نمود و مانع از ایجاد آسیب های جدی به ساختمان شد. همچنین افراد فرصت کافی پیدا خواهند کرد تا در مراحل اولیه، مانع از ایجاد آسیب های جدی به ساختمان شوند. همچنین افراد فرصت کافی پیدا خواهند کرد تا پیش از گسترش شرایط خطرناک ساختمان را ترک کنند و خود را به مناطق ایمن برسانند. لذا طراحی و ساختار بنا باید به گونه ای باشد که اطمینان حاصل شود حریق در مراحل اولیه شناسایی می شود و هشدارهای لازم به افراد داخل ساختمان داده می شود.
سیستم های خودکار اطفای حریق باید در تمامی بخش های ساختمان نصب شوند و طراحی آنها باید بر مبنای استانداردهای لازم صورت گیرد. نوع سیستم اطفای حریق باید با توجه به عوامل اصلی ایجاد حریق در نظر گرفته شوند و ظرفیت و تعداد آنها باید مطابق با سطوح تحت پوشش تعیین شود.
خطرات اصلی ناشی از حریق مربوط به تولید گرما و دود است. هدف اولیه در سیستم های کنترل دود، به حداقل رساندن انتقال دود بین قسمت های مختلف ساختمان است. بدین منظور که افرادی که در سایر طبقات هستند بتوانند در ایمنی ساختمان را ترک کنند و راه های فرار توسط دود مسدود نشوند. بر طبق مطالعات انجام شده اکثر مرگ و میرهای ناشی از حریق بر اثر دود اتفاق می افتد. هر چه دود غلیظ تر باشد خطرناک تر است زیرا قدرت دید افراد را کاهش می دهد و در صورتی که افراد داخل بنا با ساختمان آشنایی کافی نداشته باشند قادر نخواهند بود که مسیرهای فرار را پیدا کنند. از این رو لازم است که انتشار دود در ساختمان متوقف شود. با توجه به آن که دود در زیر سقف جمع میشود لازم است که سیستم های تهویه به گونه ای باشند که میزان خروج دود یا میزان ورودی که به فضا وارد می شوند برابر باشد. سیستم های مخفی برای جلوگیری از انتشار دود در ساختمان وجود دارند، از جمله مواردی همچون استفاده از مخازن دود، استفاده از روزنه های پر فشار و … که با توجه به ضوابط مربوطه باید در فضاهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.
جمع بندی
در این مجتمع های آپارتمانی به دلیل وجود افراد زیاد باید به مسایل مربوط به ایمنی به خصوص ایمنی در برابر حریق و زلزله توجه می شود. از این رو رعایت استانداردها، طراحی و احداث دسترسی ها و معابر مناسب و استفاده از تکنیک ها و تکنولوژی روز، وسایل مقابله با حریق را نیز باید در ساختمان ها تعبیه کرد. با توجه به مطالعات صورت گرفته و همچنین میزان اهمیت موضوع در ساختمان های بلند مرتبه، مواردی که در خصوص ساختمان های 20 تا 30 طبقه ملزم به رعایت آن می باشیم، شامل موارد زیر می باشد:
هسته مرکزی: که تمامی داکت های تاسیساتی، پله های فرار، آسانسورها را در خود جای می دهد. بنابر مطالعات این هسته مرکزی متشکل از دیوارهای برشی بتنی با مقاومت محاسبه شده طبق بار وارده بر آن می باشد.
پوسته پیرامونی: شبکه فلزی متصل به هسته بتنی به دلیل سبکی شرایط مقاومت در برابر زلزله را برای ساختمان های بلند فراهم می کند. همچنین ابعاد کمتری را نسبت به شبکه بتنی ایجاد می کند لذا برای کاربری مسکونی گزینه مناسبی می باشد. طبق مطالعات انجام شده اتصالات گیردار تیر ستون های فلزی جز موارد اجتناب ناپذیر در این سازه می باشند.
سیستم سقف ها (سیستم های دال مسطح): این سیستم منجر به کمترین ارتفاع برای کف های ساختمان می گردد که یک برتری اقتصادی آشکار می باشد. لذا دال مسطح یک طرفه و یا تیرهای دابل تی پیش ساخته گزینه مناسب برای پوشش سقف در این گونه ساختمان ها می باشند.
با توجه به ارتفاع زیاد، ضوابط مربوط به ایمنی در ساختمان های بلند مرتبه باید در طراحی این بنا مورد توجه قرار گیرد. آنچه که مسلم است آن است که هیچگاه نمی توان خطرات بروز حریق را به طور کامل در یک بنا از بین برد لذا همواره توجه به استانداردهای مربوط به تخلیه ساختمان و موارد لازم به منظور تسهیل اطفای حریق ضروری است.
فصل چهارم: مطالعه نمونه های موردی
4-1- طراحی پایدار اجتماعی (چارچوبی برای اقدام عملی)
در یک بررسی از تجربه بین المللی بنیاد جوان، چارچوبی که شامل چهار عنصر ضروری برای ایجاد جوامع جدیدی که موفق و پایدار هستند عنوان شد که عبارتند از: امکانات و زیرساخت های اجتماعی، زندگی اجتماعی و فرهنگی، توسعه اجتماعی و فضای کافی برای رشد می باشد. در حالی که چهار عنصر اصلی در هر جامعه جدید مورد نیاز است (در کنار مسکن خوب، ساختمان ها و فضاهایی عمومی با کیفیت بالا، فرصت های اقتصادی و طراحی که از رفتارهای زیست محیطی حمایت کند) موفقیت و پایداری اجتماعی را تضمین می کند.
تحقیقات نشان می دهد که تعاملات اجتماعی در محلات برای دوره ای طولانی مانع از توسعه مجدد شهری شده است. شناسایی نیازها برای کیفیت عالی زیرساخت های اجتماعی و خدمات محلی، پشتیبانی برای توسعه جوامع، فرصت هایی را برای ساکنان ایجاد می کند تا در تصمیم گیری های محلی درگیر شوند. انواع پشتیبانی کمتر قابل رویت به همان اندازه مهم هستند که ایجاد فرصت هایی که برای ملاقات ساکنان، ایجاد شبکه محلی و تجربه اجتماعی مشترک ارایه می گردد. تحقیقاتی که توسط بنیاد «ران تری» بررسی شده به موفقیت و جوامع پایداری اجتماعی از دیدگاه هایی که ساکنان 9 اولویت برای جوامع جدید شناسایی می کنند. که عبارتند از: مسکن با کیفیت، مدارس خوب، محله های امن، پاک و دوستانه؛ کارگران امداد رسان جامعه، مراقبت از کودکان پیش دبستانی، مسکن های یکپارچه اجتماعی خوب، برنامه ریزی دقیق بین کارکنان محله، و نظارت بر فضاهای باز و پارک ها می باشد.
بدون این حمایت اجتماعی، شهرک های جدید، برای تبدیل شدن به جوامع قابل زندگی با حس تعلق به مکان، تعلق و هویت مبارزه می کنند.
ماخذ: چارچوب کلی برای ساختمان های پایدار
(Peter Hal, 2011).
نمونه موردی (1): Hybrid Linked
راه حلی از مسکن فشرده را در یک آب و هوایی از تقاضای بالای مسکن در پکن ارایه می دهد. این مجموعه متشکل از برج های نامتقارن بلند 60 متری که در سطوح بالای خود، با یک سری پل متصل می شوند که شامل تعداد زیادی از آپارتمان ها، فضاهای تجاری، سالن اجتماعات، مهدکودک و پارکینگ زیر زمینی می باشد.

دسته‌ها: داغ ترین ها