دانلود پایان نامه

ضرورت حضور همه گروه های سنی در جامعه
جوامع پایدار به عنوان تندرستی، فعالیت، مکان های جامع و امن تفسیر می شود، که نشان دهنده رابطه نزدیک بین محله و مردمی است که در آن به شکل فیزیکی و اجتماعی زندگی می کنند. روشن است که، هر یک از این ها ممکن است به عنوان مفهومی مجزا در نظر گرفته شود که اغلب سبب تقویت روابط بین ساکنان خواهد شد. بنابراین، برای ایجاد توسعه پایدار اجتماعی در مجتمع های مسکونی، این عناصر طراحی نیاز به گنجانیده شدن در طراحی در مقیاس همسایگی دارند.
از این رو، پایداری اجتماعی فرآیندی است که در رابطه با جامعه و محیط زیست ساخته شده (طراحی و تراکم) و کیفیت زندگی در محیط محله دارد.
مجتمع مسکونی با پایداری اجتماعی
مغازه های راحتی محله
جامعه به وسیله دسترسی به مغازه هایی که توانایی تدارک امکانات بیشتری را فراهم می کند، شکل می گیرد.
فضاهای عمومی برای ملاقات و گردهمایی
ارایه یک مرکز اجتماعی (سالن اجتماعات)؛ ارایه یک فضای باز پایدار که نزدیک به مرکز جمعی است. ارایه یک پارک اجتماعی برای فعالیت های مکمل یکدیگر و رویدادهای اجتماعی در فضای باز؛ پیشنهاد یک مرکز که در وهله اول برای فعالیت های محلی، گروه ها و برنامه ها ارایه شود.
مهدکودک برای کودکان
پارک های ایمن و زمین های بازی برای کودکان در مسافت پیاده روی تا خانه و ارایه بازی های نرم و تجهیزات بازی ثابت برای کودکان زیر 5 سال و تجهیزات بازی های ماجراجویانه برای کودکان زیر 10 سال.
فرصت های تفریحی برای جوانان و ساکنین
سالن ورزشی سرپوشیده که برای فعالیت فرهنگی و ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد..
فضاهایی برای فعالیت های خانوادگی، بازی های رسمی و اجتماعات و باربیکیو.
معابر و مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری.
مناطق تفریحی منفعل (Passive) برای آرامش و تفکر.
این نوع از زیرساخت های اجتماعی نیاز به مکانی دارد که با پیاده روی مسافت های عمومی در محله امکاناتی نظیر یک مهدکودک، مغازه، مرکز اجتماعات، امکانات ورزشی و… را فراهم می کند. ایجاد دسترسی به امکانات خوب در فواصل پیاده روی، به خصوص با توجه به استفاده از الگوهای اختلاطی فضایی پر جنب و جوش را ایجاد می کند.
پژوهش های صورت گرفته نشان می دهد که مناطق با تراکم بالاتر نیاز به پشتیبانی از امکاناتی بیشتر و طیف وسیعتری از خدمات نسبت به مناطق با تراکم پایین (حومه شهرها) دارند.
محوطه های مسکونی شامل فضای بازی است که تنها محلی برای تفریح و سرگرمی غیر مستقیم را ارایه می دهد.
عدالت اجتماعی
پایداری اجتماعی
مجموعه ای با طراحی خوب و فضاهای باز با معنی که دارای خدمات اجتماعی در یک فاصله ساده پیاده روی باشد.

دسته‌ها: داغ ترین ها