پژوهش – بررسی تاثیر ظرفیت داخلی لجستیک شرکت و برون سپاری لجستیک بر عملکرد شرکت در محیط …

– ایجاد نقدینگی[۵۹]: ایجاد نقدینگی با واگذاری دارایی ها به تامین کننده یا کاهش سرمایه گذاری در دارایی ها و آزادسازی منابع برای اهداف دیگر.
– تغییر هزینه های ثابت به متغیر(نتیجه:افزایش توانایی شرکت در مدیریت کارآمدتر بر هزینه ها)،(در مورد برخی فعالیت ها و وظایف)

دانلود متن کامل این پایان نامه در سایت abisho.ir

۲-۳-۳-۳- دلایل مرتبط با نیروی انسانی

– بهره مندی از خبرگی نیروی انسانی متعلق به پیمانکاران
– متمرکز کردن توان و تعهد افراد بر فعالیت های محوری
– حل یک مشکل! (مثال مشکل پرسنلی و…)
در مورد علل برون سپاری باید به چند نکته توجه داشت:
اول آن که هدف از برون سپاری، آزاد شدن از انجام فعالیت های ناخوشایند نیست، بلکه دستیابی به نتایج (وضعیت) بهینه است. مدیرانی که فعالیت های یک بخش از شرکت را برون سپاری می کنند، مناسب است تا تجربیات و خبرگی های فنی مربوط به کار برون سپاری شده را برای نظارت و مدیریت بر تامین کننده در خود حفظ کنند.
هر سازمان بسته به شرایط خود، دلایل خود را دارد، اما همه این است که شما علت روی آوردن خودتان به این رویکرد را بدانید و منافعی را که از آن انتظار دارید، مشخص کرده باشید.
نکته ی آخر این که برون سپاری اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد، ابزار بسیار قدرتمندی برای سازمان شماست (چشم براه و مرتضوی، ۱۳۸۹، ۳۵).

۲-۳-۴- مزایای برون سپاری

برون سپاری یکی از راهبرد هایی است که می تواند از طریق کاهش و کنترل هزینه های عملیاتی، تمرکز سازمان بر توانمندی های محوری، بهره مندی از مهارت متخصصینی که در داخل موجود نیستند، بهبود کیفیت کار و… به رقابت پذیری بیشتر سازمان منجر شود (برتولنی[۶۰]، ۲۰۰۴، ۷۷۲).
برای سازمان ها تصمیم برون سپاری به دلیل الزامات راهبردی آن، با ملاحظات بسیاری همراه است. چنین تصمیمی می تواند عامل مهمی در سودآوری به شمار رود و لذا سهم مهمی در سلامت مالی شرکت داشته باشد.
ترکیب برون سپاری به عنوان یک راهبرد کسب و کار[۶۱] و پیمانه ای بودن[۶۲] به عنوان راهبرد ساخت[۶۳]، مورد توجه صنایع قرار گرفته است (گرازیادیو[۶۴]، ۲۰۰۲، ۲).
این راهبرد تلفیقی که تامین پیمانه ای[۶۵] نامیده می شود، مزایای بسیاری هم چون افزایش انعطاف پذیری، افزایش سرعت و قابلیت طراحی پیشرفته و کاهش هزینه ها را به دنبال دارد (مک آلیندن و همکاران[۶۶]، ۱۹۹۹، ۴).از مزایای استفاده از برون سپاری می توان به تمرکز بر قابلیت های هسته ای، کوچک سازی، دستیابی به بهترین عملکرد، کنترل و شفاف سازی هزینه ها اشاره کرد. بنابر اظهار نظر موسسه پژوهشی گارتنر، آمار نشان می دهد که تا پایان سال ۲۰۰۴ از هر ۱۰ شغل در صنعت نرم افزار آمریکا، یک شغل به بازارهای نوظهور و ارزانی چون هند و چین منتقل شده است و این روند به سرعت در حال افزایش است. در آمریکا برون سپاری منابع انسانی که تاکنون بیشتر توسط شرکت های بزرگ دنبال شده است، رقمی بالغ بر ۸ میلیاد دلار را به خود اختصاص داده است که تا پایان سال ۲۰۰۶ این رقم به بیش از سه برابر می رسد. در سطح جهانی، رقم برون سپاری بخش مالی و حسابداری در سال ۲۰۰۴ حدود ۴۰میلیارد دلار بوده که در سال ۲۰۰۷ به ۶۵ میلیارد دلار می رسد. حجم کلی این بخش در سال ۲۰۰۴ حدود ۲۰۰ میلیارد دلار بوده است. حجم کلی بازار جهانی برون سپاری در حدود ۳۸۶ بیلیون دلار تخمین زده شده و پیش بینی می شود با نرخی در حدود ۲۵ درصد در سال افزایش یابد. هم چنین حدود ۸۰ درصد از ۵۰۰ شرکت برتر جهان در فهرست مجله فورچون، بخشی از فعالیت خود را برون سپاری کرده و روند برون سپاری در این شرکت ها در حال افزایش است. روند برون سپاری میان شرکت های اروپایی نیز از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ هر ساله رشدی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد داشته است. با توجه به این روند ملاحظه می شود که اغلب شرکت های پیشرو و موفق دنیا، برون سپاری را به عنوان یکی از راهبردهای بنیادین کسب و کار مد نظر قرار داده اند (خداوردی و بجنوردی، ۱۳۸۹، ۶۶).
به عنوان مثال شرکت کرایسلر در سال ۱۹۹۷ از طریق برون سپاری ۳۲۵ میلیون دلار به سود سالیانه خود افزوده و بالغ بر ۲/۱ میلیارد دلار صرفه جویی کرده است (موسوی خانی و همکاران، ۱۳۸۶، ۱۲۴).
گلد اسمیت [۶۷](۲۰۰۳) در پاسخ به این سوال که چرا شرکت ها از برون سپاری استفاده می کنند؟ پنج دلیل عمده را در نظر گرفته است که شامل موارد زیر می باشد:
– صرفه جویی در هزینه
– سودآوری ناشی از استفاده از تخصص هایی که در داخل سازمان وجود ندارند.
– بهبود خدمت
– تمرکز بر صلاحیت های اصلی
– سودآوری ناشی از استفاده از تکنولوژی هایی که در داخل سازمان موجود نیست (اشنایدر جانز و همکاران، ۱۳۸۸، ۴۰). این نتایج در جداول زیر نشان داده شده است:

جدول ۳-۲ مزایای برون سپاری: صرفه جویی در هزینه ها و استفاده از تخصص های خارج از سازمان

دلایل استفاده از برون سپاری مزیت بالقوه
صرفه جویی در هزینه ها برون سپاری فعالیت های کاری، می تواند هزینه کمتری نسبت به انجام آن ها در داخل خود سازمان داشته باشد. هنگامی که بنگاه ها فعالیت های خود را برون سپاری می کنند، می توانند از این طریق قسمتی از دارایی های خود را به پول نقد تبدیل کرده و در نتیجه مشکلات نقدینگی کوتاه مدت خود را حل کرده و در قسمتی از هزینه مربوط به بهره وام های خود صرفه جویی کنند. هم چنین با این روش هزینه های ثابت (دارایی ها) می توانند به هزینه های متغیر تبدیل شوند (اجاره بها). هنگامی که تامین میزان سرمایه لازم برای شرکتی مقدور نباشد، می تواند برای تامین سرمایه لازم خود از برون سپاری استفاده کند. بنگاه استفاده کننده از برون سپاری، خود به بخشی از شبکه تامین کننده یا زنجیره عرضه تبدیل می شود که به کاهش هزینه ها در هر دو بخش کمک می کند.
سودآوری حاصل از استفاده از تخصص هایی که در داخل سازمان وجود ندارد می توان از طریق به کار بردن مهارت ها و تخصص هایی که در داخل سازمان وجود ندارند، سودآوری حاصل نمود. تامین کنندگان می توانند به عنوان منبع ایده های جدید برای بهبود محصولات و خدمات محسوب شوند.