بررسی اتهام خشونت طلبی به اسلام و قرآن

دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم
دانشکده علوم قرآنی آمل
پایان نامه کارشناسی ارشد رشته علوم قرآن مجید
موضوع :
بررسی اتهام خشونت طلبی به اسلام و قرآن
استاد راهنما :
دکتر محمود ابوترابی
نگارنده :
سید جلیل انصار محمدی
مردادماه ۱۳۹۳
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایان نامه متعلق به دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم – دانشکده علوم قرآنی آمل می باشد.
چاپ پایان نامه و استخراج مقاله از پایان نامه باید به نام دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم – دانشکده علوم قرآنی آمل با تأیید استاد راهنما و با مجوز معاونت پژوهشی دانشگاه باشد.
تقدیر و تشکر :
حمد و سپاس خداوند یکتا را که نوشته حاضر با استعانت از الطاف ربوبی و بهره مندی از قرآن کریم و فیوضات کلام رسول خدا (ص) و ائمه هدی (ع) تدوین شده ، امید است که مورد رضایت حضرت حق قرار بگیرد. از باب « من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق » این حمد و سپاس خداوند ، ناتمام خواهد ماند، اگر از بزرگان که این نوشته در واقع ثمره زحمات آنهاست تقدیر و تشکر نگردد.
لذا از استاد فرزانه و محبوب جناب آقای دکتر محمود ابوترابی به عنوان استاد راهنما که همیشه کلام قاطع و متین و مهر و مدارای ایشان ارامش بخش دل و وجودشان تماماً نعمت و برکت بود و تدوین پایان نامه حاضر مدیون راهنمایی ها و عنایات و ارشادات موشکافانه و عالمانه ایشان می باشد ، کمال سپاسگزاری را دارم.
همچنین از دیگر اساتید فهیم و بزرگوار دانشکده که همیشه سخاوتمندانه و مشتاقانه با پیشنهادات ارزنده و رهگشای خویش مرا در تدوین پایان نامه یاری نمودند سپاسگزارم.
از همسر مهربان و فرزند دلبندم که در طول نگارش پایان نامه همدلی و همراهی صمیمانه و خالصانه خویش را در طبق اخلاص نهاده و با صبر و تحمل فراوان در طول تحصیل و اتمام این مهم مرا یاری نمودند تشکر و قدردانی می نمایم.
همچنین از پدر و مادر بزرگوارم و تمامی نزدیکان و دوستان عزیزم که دعاهای خالصانه شان بدرقه راهم بوده تشکر نموده ، توفیق رزوافزون همگان را از خداوند منان مسئلت دارم.
از رهگذر خاک سر کوی شما بود هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد
نوشته حاضر ، مدیون راهنمایی ، مشاورت و همکاری دست اندرکاران بزرگواری است که بی مهر آنها این مهم ممکن نبود. امید است در سایه راهنمایی ها و ارشادات ارزشمند اساتید بزرگوار شاهد شکوفایی هر چه بیشتر در مجامع علمی دین محور باشیم.
چکیده
دین اسلام و قوانین اجتماعی آن همگی مظهر رحمت الهی برای بندگان می باشد. اما مخالفان ، خواهان این هستند که نشان دهند اسلام دین خشونت است و پیامبر (ص) با خشونت، دین را بر مردم عرضه نموده است.
 تصویر درباره جامعه شناسی و علوم اجتماعی
انسان همچون دیگر موجودات از سیستم دفع و جذب برخوردار است . در انسان غیر از سیستم دفع و جذب طبیعی، سیستم دفع و جذب در چهارچوب اختیار وجود دارد که تحت مدیریت حیات قدرت و علم ، عمل می کند. تفاوت نگرش به جایگاه است که سبب شده عده ای به قوانین اجتماعی و جزایی، شبهاتی وارد کنند.
پژوهشگر در این تحقیق سعی کرده است ضمن مفهوم شناسی واژه خشونت و تبیین اقسام و جایگاه آن از دیدگاه اسلام و قرآن به بررسی شبهات مطرح شده از جانب اسلام ستیزان بپردازد.
مجموعه قوانین اجتماعی و جزایی اسلام همانند حقوق زنان ، امر به معروف و نهی از منکر ، قصاص ، سنگسار ، حد لواط و همجنس گرایی ، حد سرقت و …. ، جهاد در اسلام ، پرداخت جزیه توسط اقلیت های مذهبی ، رفتار و سیره پیامبر (ص) با یهودیان و برخورد برخی از مسلمانان تندرو از جمله اتهاماتی است که اسلام ستیزان به دین اسلام نسبت داده اند.
لذا با بهره گرفتن از آیات قرآن کریم ، روایات اهل بیت (ع) و دیدگاه بزرگان دینی به بررسی این اتهامات پرداخته و ضمن تبیین فلسفه وجودی این قوانین در اسلام ، این نتیجه حاصل شده که این گونه مجازاتها جهت حفظ و امنیت زندگی اجتماعی و جامعه ضروری است و نمی توان آنها را خشونت تلقی کرد ، زیرا مجازاتهای اسلامی خود برای مهار خشونت و ظلم تشریع شده اند.
کلید واژه ها : رفع اتهام ، خشونت ، خشونت طلبی ، اسلام و قرآن ، جهاد ، اقلیتهای مذهبی

فهرست مطالب
مقدمه ۱
فصل اول : کلیات ۴
بخش اول : کلیات تحقیق ۵
اهمیت و ضرورت تحقیق ۵
بیان مسأله ۶
سؤال های تحقیق ۷
فرضیه های تحقیق ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. ۸
اهداف تحقیق ۸
پیشینیه تحقیق ۸
روش تحقیق ۱۰
سازماندهی تحقیق ۱۰
بخش دوم : مفهوم شناسی ۱۱
خشونت در لغت ۱۱
خشونت در اصطلاح ۱۲
واژه های مترادف خشونت در قرآن ۱۵
غلظت ۱۵
شدت ۱۶
فظ ۱۷
ظلم ۱۷
تسامح و تساهل ۱۹
پیشینه خشونت ۲۱
ارزش گذاری خشونت ۲۴
فصل دوم : جایگاه و اقسام قاطعیت و موجبات خشونت از منظر اسلام و قرآن ۲۶
بخش اول : جایگاه و اقسام قاطعیت از منظر قرآن ۲۷
الف ) جایگاه قاطعیت از منظر قرآن ۲۷
ب ) اقسام قاطعیت از منظر قرآن ۳۱
۱ – قاطعیت و سخت گیری طبق قانون ۳۱
۲ – قاطعیّت در دفاع از دین ۳۱
۳ – قاطعیت در برابر حاکمان زورگو و ظالم ۳۲
۴ – قاطعیت علیه خائنان و فتنه‏گران ۳۳
۵ _ قاطعیت در دفاع از مسائل اجتماعی ۳۴
بخش دوم : موجبات خشونت از منظر قرآن ۳۵
۱ – توطئه و فتنه‌گری: ۳۵
۲ – تعرض به مسلمانان و ادامه‌ی جنگ: ۳۶
۳- عصیان و نافرمانی: ۳۷
۴ – نقض پیمان و عهد شکنی : ۳۸
۵ – قتل انسان ها بویژه انبیاء و اولیاء ۳۹
۶ – کفر و شرک ورزی به آیات خدا: ۴۲
۷ – ظلم و ستم: ۴۲
۸ – رباخواری و حرام‌خواری ۴۴

 

برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت fotka.ir مراجعه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *