دانلود پایان نامه

 

ژاپن کشوریه با فرهنگی منحصربه فرد که گردشگران رو با داشتن آداب ورسوم و هنجارهای روابط اجتماعی و بین فردی به تعجب وا می داره. انتظار نمی ره که همه گردشگرانی که اولین بار به ژاپن می رن، با هنجارهای اجتماعی این کشور آشنا باشن و اونا رو رعایت کنن؛ اما اگه اونا رو بدونیم و به کار ببندیم، فرد مبادی آدابی ظاهر خواهیم شد. اگه قصد سفر به ژاپن رو دارین یا مایل هستین با فرهنگ ژاپن و آداب رفت و اومد در اون کشور بیشتر آشنا شید، درادامه با ما همراه باشین تا دوازده نکته در مورد هنجارهای اجتماعی و آداب رفت و اومد در ژاپن رو باهم مرور کنیم.

 

  • چیجوری ارزون سفر کنیم؟
  • ۱۲ نکته واسه افرادی که تازه سفر رفتن رو شروع کردن
  • کاهش استرس مسافرت با نکاتی که سفرتون رو لذت بخش می کنه

۱. قوانین استفاده از چاپستیک رو رعایت کنین

اگه از چاپستیک (چوبک غذاخوری) واسه غذا خوردن استفاده کنین، ژاپنیا خوش شون خواهد اومد. اما باید مواظب باشین که این اشتباهات رو انجام دهنده نشید: هیچوقت چاپستیکای خود رو به شکل عمودی داخل ظرف برنج قرار ندین، چراکه مراسم تدفین در ژاپن رو تداعی می کنه. اگه مجبور شدید چاپستیکای خود رو زمین بذارین، همیشه از نگه دارنده ی چاپستیکی استفاده کنین که کنار دست تونه. هیچوقت از چاپستیک خود واسه منتقل کردن غذا به چاپستیک فرد دیگری استفاده نکنین. وقتی هم با فرد دیگری از یک ظرف غذا می خورید با چاپستیک خود غذا رو وردارین، اونو داخل بشقاب خود بذارین و بعد بخورین. درضمن، حواس تون باشه که چاپستیکای خود رو به هم نمالید؛ این کار در ژاپن بی ادبی حساب می شه.

۲. با کفش داخل نیایید

اگه به منزل یک ژاپنی دعوت شدین، باید بی معطلی بعد از وارد شدن کفشای خود رو دربیاورید، چراکه در ژاپن کفشای بیرون کثیف تلقی می شن. بخاطر این کفشا در آورده می شن و به جاش دمپایی پا می کنن. این قانون در هتلای ریوکان، بعضی از معابد و مراکز مذهبی، مدارس و بیمارستانا هم رعایت می شه. اگه دیدید که کنار در، کفشای زیادی ردیف شدن، شمام باید کفش هاتون رو دربیاورید؛ معمولا دمپایی هم واسه استفاده ی شما آماده هستش.

در رستورانایی که مشتریان روی تشکای سنتی تاتامی می شینن هم باید کفشا درآورده شن. در این مورد اصلا دمپایی به پا نمی شه؛ پس حتما از سوراخ و لنگه به لنگه نبودن جوراب هاتون مطمئن شید!

قانون ی مهم دیگر که باید رعایت کنین اینه که هنگام استفاده از سرویس بهداشتی، دمپاییای داخل منزل رو با دمپاییای توالت عوض کنین. وقتی وارد توالت (که معمولا از حموم جدا شده) می شید، دمپاییایی می ببینن که باید اونا رو پا کنین. حتما یادتون باشه که وقتی کارتون تموم شد، با دمپایی توالت بیرون نیایید!

۳. سیستم صف کشیدن رو یادتون نرود

ژاپنیا عاشق صف کشیدن هستن؛ خواه صف اتوبوس یا قطار باشه یا حتی آسانسور! در سکوهای ایستگاهای قطار خطوطی روی زمین دیده می شن که بیان کننده این هستن که باید منتظر قطارتان بمونین. وقتی قطار رسید، دره ها دقیقا بین دو خط موازی ای باز می شن که مسافران منتظر ایجاد کرده بودن. و احتیاجی به توضیح نیس که حتما باید صبر کنین که مسافران قطار پیاده شن تا بعد شما سوار قطار شید.

۴. درحال حرکت از خوردن و آشامیدن خودداری کنین

در ژاپن معمولا مردم درحال حرکت غذا نمی خورند و چیزی نمی خورن. اونا فست فودا رو هم درحال وایس تاده، کنار پیاده رو و خیابون می خورند. ژاپنیا نوشیدنی هاشون رو از دستگاه فروش خودکار می خرن، بی معطلی اونو می خورن و قوطی اونو در سطل زباله ای که کنار دستگاه قرار داره، میندازن. به همین راه، خوردن و آشامیدن در مترو و اتوبوس کاری خلاف آداب اجتماعی دانسته می شه. البته سفرهای دراز مدت در این بین استثنا هستن.

۵. قبل اینکه دوش نگرفته اید وارد وان حموم نشید

بیشتر خونه های ژاپنی وان حمامی داره که با آب گرم پر شدن. این وانا فقط واسه اینه که واسه چند دقیقه ای وارد اون شید و استراحت کنین؛ نه اینکه خود رو شست وشو بدین. این وانای ژاپنی که مستطیلی شکل هستن «فورو» نامیده می شن و نسبت به وانای غربی کمی گودتر هستن. قبل اینکه وارد این وانا شید، حتما باید بدن خود رو زیر دوش بغل دستی تمیز کنین. اگه از حموم عمومی یا «اونسن» بازدید می کنین، همین قانون رو هم باید رعایت کنین. البته اونسن قواعدی دیگری هم داره: مایو ممنوعه، موهای بلند باید از پشت سر بسته شن تا وارد آب وان نشن، حوله نباید با آب تماس پیدا کنه و در اونسن نباید شنا کرد. ژاپنیا از تاتو هم خوش شون نمیاد، چراکه تاتو در ژاپن مخصوص خلاف کارهاست؛ پس اگه تاتو دارین شاید مانع از ورود شما به حمومای عمومی شن.

۶. در جمع و اماکن عمومی بینی خود رو خالی نکنین

این کار در ژاپن زشته. درعوض یک جای خلوت یا دست شویی واسه خالی کردن بینی خود پیدا کنین. در خیابونا و جایای عمومی ژاپن، به ویژه در فصل زمستون، مشاهده ی افرادی که ماسک به شکل دارن رایجه. این ماسک معنیش اینه که اونا سرما خورده ان و نمی خوان هوا رو آلوده و ویروس رو به بقیه منتقل کنن.

۷. به کسی اَنعام ندین

برخلاف آمریکا که انعام دادن به راننده تاکسی یا گارسون رستوران الزامیه، در ژاپن این کار توهین حساب می شه. هزینه سرویس دهی در قبض رستوران حساب می شه و حتی راننده تاکسیا هم از رُند کردن میزان کرایه خودداری می کنن. کافیه واسه امتحان، وقتی غذایتون تموم شد چند سکه کنار بشقاب خود بذارین تا بعد ببینین که پیشخدمت دوان دوان به طرف تون اومده تا پولی رو که جا گذاشته اید، به شما بده!

۸. در وسایل حمل و نقل عمومی مکالمهای تلفنی با صدای بلند نداشته باشین

ژاپنیا در اماکن عمومی با تلفنای همراه خود آهسته حرف میزنن و سعی می کنن مکالمات رو تا امکان داره کوتاه کنن. در مترو یا اتوبوسای ژاپن، افرادی رو می ببینن که موسیقی گوش می کنن، ویدئو تماشا می کنن یا مطالعه می کنن، اما به کم مکالمات تلفنی انجام میدن. اگه مجبور شدید در یکی از اماکن عمومی ژاپن، تلفنی صحبت کنین، به جای خلوتی برید.

۹. با انگشت به چیزی یا کسی اشاره نکنین

اشاره کردن به اشیا یا افراد با انگشت، در ژاپن ناشایست تلقی می شه. ژاپنیا به جای اینکه واسه اشاره به چیزی از انگشت خود استفاده کنن، یکی از دستای خود رو به آرامی به طرف شی مورد اشاره در هوا تاب میدن. وقتی هم می خوان به خودشون اشاره کنن، انگشت سبابه ی خود رو به بینی خود میزنن. اشاره کردن به چیزی با چاپستیک در فرهنگ ژاپنی زشته.

۱۰. سس سویا رو روی برنج نریزید

در ژاپن، سس سویا هیچوقت مستقیما روی برنج ریخته نمی شه. همیشه سعی کنین سس سویا رو داخل ظرف کوچیک مخصوص این کار بریزین و از ریختن مستقیم اون روی برنج یا غذاهای دیگر خودداری کنین. وقتی سس سویا رو داخل ظرف مخصوصش ریختید، از چاپستیک واسه فرو کردن سوشی یا ساشیمی داخل سس سویا استفاده کنین.

۱۱. از دادن و گرفتن چیزها با یک دست خودداری کنین

در ژاپن واسه دادن و گرفتن چیزها، حتی چیزای کوچیکی مثل کارت ویزیت، همیشه از هر دو دست استفاده می شه. هنگام پرداخت پول کافه یا مغازه، معمولا به جای اینکه مستقیما پول رو به صندوقدار بدن، اونو روی سینی کوچیک کنار صندوق می ذارن.

۱۲. واسه خودتون نوشیدنی نریزید

هنگام رفت و امد با همکاران و دوستان، وقتی لیوان نوشیدنی شون خالی شد، واسه شون پر کنین، اما لیوان خود رو پر نکنین. این کار در فرهنگ ژاپنی زشته. وقتی لیوانای دوستان تون رو پر کردین، اونا هم لیوان شما رو پر می کنن. ژاپنیا همیشه هنگام خالی کردن بطری نوشیدنی از دو دست استفاده می کنن.دسته‌ها: داغ ترین ها

دیدگاهتان را بنویسید