دانلود پایان نامه

دسترسی به خدمات اورژانسی و امدادی، به عنوان مثال امکانات آتشنشانی در ساختمان، یکی دیگر از عوامل مهم است، بنابراین:
2-1- ساختمان های بلند نباید در مناطق تنگ و کور، دامنه های کوه ها و تپه های بالا (برای ایجاد معابر شیب دار) قرار بگیرند.
2-2- ساختمان های بلند باید جلوخان (حریم) به منظور فراهم کردن حفاظت کافی داشته باشند. هنگامی که حوادث آتش سوزی در بلوک های مجاور رخ می دهد. در زمان های اضطراری، معابر و مسیرها باید به گونه ای طراحی شوند که امکان دسترسی خدمات آسان به ساختمان فراهم گردد. خدمات آتشنشانی باید قادر به استقرار در فاصله ای حداقل 8 متری به دور از فضای ساختمان باشد.
از توسعه ساختمان که به تشکیل مناطق ناخوشایند، متراکم، و بیش از حد جمعیت بدون ارتباطات اجتماعی کافی و مناسب منجر شود باید اجتناب کرد.
ساختمان های بلند نباید زیاد به هم نزدیک باشند، یا در یک منطقه متشکل از ساختمان های متداول قرار بگیرند. فرایند سلسله مراتبی حریم خصوصی فضا در مکان های کاملاً خصوصی (خانه) و مکان های نیمه خصوصی (کوچه ها، پناه و …) را منقطع و اختلال ایجاد می کند. ساختمان های بلند نیز باید به طوری طراحی شوند که هیچ بررسی اجمالی وجود نداشته باشند.
ساختمان های بلند باید هماهنگی کافی داشته باشند، نه تنها با اجزای خود، بلکه با تاسیسات مجاور، به عنوان مثال جاده ها، پارکینگ های عمومی، مدارس، مراکز خرید، کتابخانه ها، پارک ها و فضای سبز مرتبط باشد. به عبارت دیگر، مجتمع ها باید تمام نیاز ساکنان را فراهم کنند و با توجه به تراکم و نسبت ارتفاع ساختمان ها، فضاهای باز باید اختصاص داده شود. بنابراین، امنیت روانی ساکنان باید فراهم و کارکرد های مختلف در یک مکان کوچک صورت بگیرد، و ساختمان های چند طبقه ساخته شود. فضاهای باز بیشتر برای مجتمع های مسکونی حیاتی هستند، چرا که کودکان و افراد مسن، بخش عمده ای از ساکنانند که نیاز به فضای باز در وقت آزاد خود دارند.
فضای باز در مجتمع های مسکونی؛ ماخذ: (N. Rafizadeh, 2005)
مکان (سایت) ساختمان باید انتخاب شود و به چنین شیوه ای طراحی شود که هیچ مشکلی برای مشاهده ساکنان ساختمان های اطراف ایجاد نکند. تابش آفتاب نباید مسدود شود.
تابش خورشید و ساکنان؛ ماخذ: (N. Rafizadeh, 2005)
ایجاد فضاهای باز در اطراف بلوک های برج ها ممکن است به نحوی مشارکت در بافت شهری ناهمگن را از بین ببرد. همچنین به منظور جلوگیری از تغییر مقیاس و از این رو برای ایجاد هماهنگی در چشم انداز شهری، فضای باز باید بین مقیاس ساختمان های بلند و متوسط اختصاص داده شود.
در مکان های سایت ساختمان های بلند در شهر باید تصمیم گرفت به طوری که آن ها چشم اندازی پراکنده را ارایه دهند.
بلوک های ساختمان باید حداقل 2 تا 5/2 برابر ارتفاع بلندترین ساختمان فاصله داشته باشند.
پوسته باید در هماهنگی با مشخصات و ویژگی های شهر طراحی شود.
به منظور جلوگیری از انسداد اشعه خورشید به ویژه در فصول سرد سال، ساختمان بلند باید به طور جداگانه ساخته شود. در صورتی که آنها را به صورت ردیفی طراحی کنیم، آن ها باید با طول سایه زمستان فاصله داشته باشند. (N. Rafizadeh, 2005)
جمع بندی
در حالی که در آغاز، بلوک های بلند مرتبه آپارتمانی به مثابه نمادهای اعتبار و پیشرفت، متبلور کننده روح باغ شهر عمودی و یا ایده برج در پارک بودند. در دهه هفتاد، آن جذابیت اولیه خود را به شدت از دست دادند. با توجه به مسایل ذکر شده برای طراحی و ساخت این گونه از توسعه، ما نیاز به مطالعه و نقض هایی در مجتمع های بلند مرتبه مسکونی که در سراسر دنیا روی داده است، داریم. تا از معضلات پیش آمده در این گونه از مجتمع ها پیش گیری کنیم و با توجه به نیاز مسکن، طراحی این گونه از مجتمع ها به صورتی انجام گیرد که کیفیت زندگی را برای ساکنان فراهم کند.
فرم معماری یکی از عوامل موثر در شکل و فرم کلی شهر است. برج ها بخش قابل توجهی از پس زمینه و تسلط بر شهر و محیط زیست را دارند. در حالی که نوع پله و تیز بلوک، بهترین ترکیب با محیط مجاور خود و توسعه فضایی خنثی در اطراف را به وجود می آورد، و عملکردی متشکل از مناطقی مسطح به ساختمان های کوتاه تر را رها می کند.
چشم انداز شهری به عنوان مهمترین عامل ارتباط بین شهر و ناظر، زبانی خوانا و واضح از شهر است که نماد طبیعت شهر است و مهمترین اثرات بصری را در ناظرین به وجود می آورد. مطالعه تاثیر ساختمان های بلند در منظر شهری، نیاز به اندیشیدن در مورد مقیاس، فرم و رنگ دارد.
فصل سوم: پایداری اجتماعی
3-1- تعاریف و صفات پایداری و پایداری اجتماعی
در این فصل نقش پایداری در ارتقا کیفیت مجتمع های زیستی، نقش روانشناسی و تناسب و تاثیر آن بر پایداری اجتماعی بررسی خواهد شد. از این رو ابتدا به تعریف پایداری، دلایل ناپایداری اجتماعی، مفهوم اجتماع و پایداری اجتماعی در معماری پرداخته و سپس عوامل موثر در پایداری اجتماعی مجتمع های مسکونی را مطرح می کنیم، تا به اصول و راه کارهای مطرح در این باب وارد شویم، سپس به تعریف روانشناسی محیط، در رابطه با پایداری اجتماعی و موضع گیری های رفتار و محیط خواهیم پرداخت تا با شناخت پایداری اجتماعی، بتوانیم به تبیین معیارهای پایداری اجتماعی در مجتمع مسکونی بپردازیم.

دسته‌ها: داغ ترین ها